Jak  co roku, w listopadzie 2016 wybrano 30 wschodzących gwiazd prawa w konkursie organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną” oraz „Wolters Kluwer”. DO konkursu zgloszono ponad 100 mlodych jurystów, kotrzy spełaniali niezmienne od lat kryteria. Jednym z honorowych patronów wyjatkowej rywalizacji o najwyższe standary świadczenia usług prawniczych jest Krajowa Rada Radców Prawnych.

Waga innowacji

O wyborze decyduje innowacyjność, kreatywność oraz umiejętność wyczuwania najnowszych trendów rynkowych. ważna jest również posiadana wiedza oraz jej pogłębianie w ramach pracy naukowej. Największą wagę kapituła przykłada jednak do rekomendacji i opinii o kandydatach oraz skali ich zaangażowania w działania pro bono. Wybór finałowej trzydziestki z całej listy zgłoszeń staje się nie lada wyczynem dla kapituły, w której zasiadają między innymi prezes Krajowej Rady Radców Prawnych oraz prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

Polin, Fin i klimatyzacja

Ceremonia rozdania nagród jubileuszowej, V edycji konkursu odbyła się w budynku muzeum Historii Żydów polskich w Warszawie. Warto wspomnieć, że Polin, bo tak nazywa się wspomniane muzeum, zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016. Wyjątkowa bryła postmodernistycznego budynku została zaprojektowana przez fińskiego architekta Rainera Mahlamakiego. W tak zacnym wnętrzu 14 listopada zgromadzili się wszyscy wyróżnieni, ich rodziny, przedstawiciele kancelarii, w których pracują laureaci, kwiat krajowej palestry jurystów, publiczność oraz dziennikarze. Emocje i gorącą atmosferę wręczenia nagród wschodzącym gwiazdom prawa chłodził biały wystrój sali bankietowej oraz mocno nastawiona klimatyzacja. Przy kolorowych światłach i nieustającym aplauzie publiczności na scenie kolejno pojawiali się młodzi, eleganccy prawnicy z kancelarii, których nazwy łamały język prowadzącego uroczystą galę.

Skazani na sukces

W pierwszej dziesiątce tej edycji znalazło się osiem kobiet i dwóch mężczyzn. pierwsze trzy miejsca wywalczyły: Karolina Schiffter, Magdalena Pszczółka i Małgorzata Mączka-Pacholak. Panie, na gorąco, udzieliły wyczerpujących wywiadów, z wrodzoną skromnością prezentując swój oszałamiający dorobek zawodowy, pomysły oraz zaangażowanie w pomoc społeczną. Padło również wiele ciepłych słów dla osób, którym laureatki zawdzięczają „skazanie na sukces”. Laureaci to osoby dalekie od tuzinkowości. To jasne umysły i otwarte na pomoc serca. Wschodzące gwiazdy piątej edycji łączą nie tylko ogromną wiedzę z zakresu wybranej dziedziny prawa, ale również biegłą znajomość kilku języków obcych, dodatkowe wykształcenie, pasje – często sportowe – oraz zaangażowanie w sprawy społeczne.

Wybuchowe mieszanki

Króluje wąska specjalizacja lub raczej mikrospecjalizacja. Przydaje się język mandaryński, czyli urzędowy język republiki Chińskiej, dodatkowy, poza studiami prawniczymi fach. Wśród wyróżnionych na uroczystej gali prawników odnajdziemy między innymi muzyka, informatyka, kompozytora, reżysera, a nawet inżyniera. Niekiedy wybuchowe mieszanki zainteresowań i umiejętności okazują się idealną receptą dla innowacji, innego, świeżego spojrzenia na istniejące od lat standardy i rozwiązania. Wiedza praktyczna, uzupełniająca akademicką teorię, plus obszerna wiedza z innego zakresu przynosi olśniewający wschód nowych gwiazd świata jurystów – prawników jutra z imponującą wiedzą i panoramicznym spojrzeniem na wyjątkowo wąskie zagadnienia.

Daj innym kawałek siebie

Wschodzące gwiazdy to ludzie walczący z niesprawiedliwością. Podający pomocną dłoń i działający tam, gdzie inni boją się choćby spojrzeć. Korzystając z całej swojej wiedzy i niespożytkowanej energii, ofiarowują ją wybranym organizacjom społecznym, osobom niepełnosprawnym lub dyskryminowanym z uwagi na płeć lub orientację seksualną. Laureaci to osoby ciężko pracujące, które zainwestowały ogromną ilość energii i czasu na jasno wyznaczone cele. Nie spoczywają i nigdy nie spoczną na laurach. Odnosi się wrażenie, że większość wyróżnionych prawników jutra szeroko pojmowany sukces przyjmuje bardziej niż skromnie, z całym dobrodziejstwem inwentarza – jest on raczej nieuchronnym następstwem, a nie celem samym w sobie, codziennym towarzyszem pracy i ciągłego doskonalenia zawodowego.

Olgierd Zbychorski

 

Dla zainteresowanych wywiad  z wyróżnionymi radcami prawnymi na stronie dwumiesznika pod poniższym linkiem.

Artykuł ukazał się w dwumiesięczniku Radca Prawny – nr 169 / 2016 r.

Link do dwumiesięcznika